Hayatımda daha önce hiç boza içmediğimi burada itiraf ediyorum. Sever miyim, sevmez miyim, tadı ekşi mi tatlı mı hiçbir fikrim yoktu ta ki cumartesi günü Berk‘le Vefa Bozacısı’na gidene kadar:) Açıkçası bu kadar dokusu bozulmamış bir yer beklemiyordum, içeri girdiğimde zamanda geriye gitmiş gibi bir hisse kapıldım. Duvarlardaki çiniler, minik masalar, tezgahın üstüne sıra sıra dizilmiş bozalar… Bozanın leblebiyle içildiğini de tahmin edersiniz ki burada öğreniyorum ve karşıdaki kuruyemişçiden sıcak leblebilerimizi de kapıp tarçınlı bozamızın üstüne döküyoruz. Nedense şimdiye kadar bozanın hep sıcak bir içecek olduğunu hayal etmiştim, içtiğimde yine de sıcak olması gerektiğini düşündüm:) Tadını sevip sevmemek konusunda hala kararsızım sanırım ama leblebiyle iyi gittiği bir gerçek. Dükkanın baş köşesindeki Atatürk’ün içtiği bardağı görünce ister istemez dudağımın kenarında bir gülümseme oluşuyor. Bir de o etraftaki plastik şişeler ve kaşıklar olmasa herşey daha da güzel olacakmış sanki.

Vefa Bozacısı’ndan çıkıp şöyle bir etrafa bakınıyoruz, sokaklardaki her dükkanın ismi Vefa’yla başlıyor. Vefa Lisesi’nin tarihi binasına da bahçesinden bakıp bu sefer Süleymaniye’ye geçiyoruz. Cumartesi günü elimde fotoğraf makinem meraklı bakışlarımla tam bir turist olduğumu hayal edebilirsiniz:) Süleymaniye’nin bahçesindeki Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan türbelerini de görüp Eminönü’ne doğru yürüyoruz. Adını çok duyup bir türlü gidemediğim Brew Coffee Works’e rastlıyoruz yol üstünde. Camın önündeki sandalyelere kurulup kahvemizi içerken geleni geçeni seyrediyoruz. Sonra madem bugün ilklerin günü bir de Sirkeci Garı’nı göreyim diyorum Berk’e, beni kırmıyor oraya da gidiyoruz. Bir Haydarpaşa değil belki ama yine de tarihi dokusunu seviyorum. Gardan çıkıp kalabalık turist gruplarının arasından geçip Galata Köprüsü’ndeki balıkçıların yanından Karaköy’e doğru yürürken farkediyorum ki ne kadar şikayet etsem de ben bu şehri ve bitmek bilmeyen sürprizlerini seviyorum.

Vefa_Bozacısı (7) Vefa_Bozacısı (9) Vefa_Bozacısı (8) Vefa_Bozacısı (6) Vefa_Bozacısı (10)

Vefa_Bozacısı (11) Vefa_Bozacısı (4) Vefa_Bozacısı (3) Vefa_Bozacısı (2) Vefa_Bozacısı (1) _MG_3822 _MG_3824 _MG_3826 _MG_3829 _MG_3872 _MG_3891 _MG_3893 _MG_3894