Bu aralar oldukça sağlık beslenmeye dikkat ediyorum. Amaç tam olarak kilo vermek olmasa da alt metinde yaza daha fit girmek, spor yaparak sıkılaşmak ve sağlıklı bir beslenme tarzına kavuşmak yatıyor:) Peki bunun için neler yapıyorum derseniz, eğer sosyal medyadan takipteyseniz haftanın 4-5 günü 7 kmlik koşular, yürüyüşler yaptığımı biliyorsunuzdur. Artık her canım çikolata, cips, bilimum abur cubur çektiğinde elimin daha sağlıklı şeylere gitmesini sağlıyorum. Bol meyve ve sebze tüketiyorum, mümkün olduğunca saat 8’den sonra birşey yememeye özen gösteriyorum. Aslında çok zor olmayan, hayatın akışı içerisinde bunları yaparken bile kendimi daha sağlıklı ve daha fit hissedebiliyorum.

Bugünkü tarifimiz ise, hergün bolca tükettiğimiz suyu biraz daha faydalı hale getiren ‘Sassy Su’. Adını diyetisyen Cynthia Sass’den alan suyun içerisinde, salatalık, limon, zencefil ve nane yaprakları var. Peki ne işe yarıyor, zayıflamaya nasıl yardımcı oluyor bu Sassy Su?

  • Metabolizmayı hızlandırıyor
  • Enerji veriyor
  • pH dengemizi koruyan elektrolikitler içeriyor
  • Antioksidan açıdan da oldukça zengin

Siz de ofiste, evde, gün içerisinde içtiğiniz suyu kolayca Sassy Su haline getirebilir, ince bir bel ve düz bir karın için su yardımıyla çalışmalara başlayabilirsiniz:)

2 lt. su, 1 limon, 1 çay kaşığı taze zencefil, nane, 1 salatalık

Suyun içine önce limonları dilimleyip atın, sonra yaklaşık 12 adet nane yaprağını suya koyun, kabuğunu soyup rendelediğiniz 1 çay kaşığı taze zencefili de ekleyin, dilerseniz 1 adet salatalığı da (ben mevsiminde olmadığımız için tercih etmedim.) dilimleyip ilave edebilirsiniz.

Limon yağ yakımında önemli bir rol oynarken, zencefil sindirimi kolaylaştırıyor, nane ve salatalık ise ferahlatıcı özelliğiyle içimi kolaylaştırıyor. Tabi ki herşeyi sudan beklemek olmaz:) Biraz yediklerinize dikkat edip, evde kolayca yapabileceğiniz spor hareketlerine başlarsanız farkı siz de görebilirsiniz;)

_MG_2333 _MG_2348_MG_2350_MG_2338 _MG_2342 _MG_2344 _MG_2345
Sassy water is spruced up water named by the Prevention magazine in honor of its inventor Cynthia Sass, who created it for the “Flat Belly Diet”. It’s water with a buzz and a vibe, tasting a great deal better than ordinary water. As well as having almost no calories, the ginger content actually helps to calm your digestive system.

Making sassy water at home is a cinch and it might even be something the rest of your family gets excited about. This article provides two possible sassy water recipes, one following Cynthia Sass’ original version and one focused on mandarins and other herbal ingredients.

Cynthia Sass’ sassy water:
2 liters or 8 1/2 cups of fresh water (use good quality water, filtered if need be)
1 teaspoon fresh ginger, grated
1 medium cucumber, peeled and sliced thinly
1 medium lemon, sliced thinly
12 fresh mint leaves – try to obtain spearmint leaves but other mint leaves will work too; choose small ones