Yaz sıcaklarında serin bir şeyler içmeyi hepimiz seviyoruz özellikle de buzlu çayları. Ama ben satın aldığımız ice tealerin katkısız ve doğal olduklarını düşünmüyorum maalesef, sonuçta kutuya giren bir ürünün işlenmemiş olduğuna inanmamı beklemeyin.

Ben de bugün evde kendi buzlu çayımı kendim yaptım. Çay olarak Chado’nun bitki çayıyla demledim ama siz evinizde olan çaylarla da deneyebilirsiniz tabi ki. Normal çayı çaydanlıkta demler gibi 3-4 kaşık çay, 7-8 bardak suyla çayı demledim. Sonra demlenen çayı soğumaya bıraktım. İçine evdeki meyvelerinizden tat vermesi için istediğinizi ekleyebilirsiniz, ben elma ve kayısı tercih ettim. Limon da hem güzel bir tat bırakıyor hem de asitleriyle yağ yakımını hızlandırıyor. Tarçını da hem tatlı bir tat bırakması hem de kan şekerini dengelemesi için kullanıyorum.

Demlediğim çayı bir sürahiye alıyorum, üzerine kestiğim meyveleri, limonu ve iki çubuk tarçını ekleyip, üzerine sürahiyi dolduracak kadar da su ilave ediyorum ve dolaba koyuyorum. Buzlu çayınız bir saat sonra içime hazır. Burada önemli nokta içine attığınız meyveleri ve limonları uzun süre içinde bekletmemek, yoksa yararından çok zarara yol açabilirler, üstelik uzun süre kaldığında tadında da kötü bir değişiklik yaratıyor.

Sunum esnasında farklı meyvelerle de süsleyebilirsiniz! Katkısız, tamamen doğal şekerli, renklendiricisiz, ev yapımı buzlu çayınızı gönül rahatlığıyla içebilirsiniz:) Afiyet olsun…

Ev yapımı ice tea tarifi buzlu çay (6) Ev yapımı ice tea tarifi buzlu çay (7) Ev yapımı ice tea tarifi buzlu çay (2) Ev yapımı ice tea tarifi buzlu çay (3) Ev yapımı ice tea tarifi buzlu çay (4) Ev yapımı ice tea tarifi buzlu çay (5)