Sizin de canınız sık sık pizza çekiyor ama yemeden önce 5 kez düşünüyor musunuz?:) O zaman bu tarifi bir yere not edin, çünkü çok sağlıklı ve kolay bir pizza tarifiyle karşınızdayız! Pizzanın en kalorili kısmının hamuru olduğunu düşünürsek, unu yağı çıkardık yerine karnabahar koyduk! Evet ablamla yaptığımız pizzamız sadece karnabahar, peynir ve yumurtadan oluşuyor…

Mutfağa geçin, hafif bir müzik açın ♫ ♪♫ ♪ Nat King Cole mesela… Sonra da malzemelerimizi hazırlamaya başlayalım.

  • Küçük boy bir karnabahar
  • Birkaç parça peynir (Biz evde olan peynirlerle yaptık, beyaz peynir, dil peyniri vs.),
  • 1 yumurta, 2 diş sarımsak
  • Domates salçası ve ketçap
  • Kekik,  tuz, karabiber
  • Pizzanın üstü için ise sucuk ve kuzu kulağı ( tabi ki canınız neli pizza çekiyorsa onu deneyebilirsiniz:)

Karnabaharlı pizza

Karnabaharları yapraklarından ayırıp, güzelce yıkadıktan sonra peynirleri ve karnabaharı rendeliyoruz. Peyniri ikiye ayırıyoruz, yarısını hamuruna diğer yarısını ise pizzanın üstüne koyacağız. Eriyen peynirinizi üst kısmı için ayırın.

Karnabaharlı pizza

Karnabaharlı pizzaİşin püf noktası burası! Rendelediğimiz karnabaharı iyice sıkmamız gerekiyor. Temiz bir beze sarın ve tüm suyunu çıkarana kadar sıkın. Belki bir erkek gücü işinize yarayabilir:) Eğer karnabaharınız sulu kalırsa hamurunuz da o kadar yumuşak olur, o yüzden mümkün olduğunca sıkın!

Karnabaharlı pizzaRendelenmiş karnabaharımızı genişçe bir kaba alıp, üzerine yumurtamızı kırıyoruz ve 2 diş sarımsak sıkıyoruz. Kekik, tuz ve karabiberimizi de ekledikten sonra pizzanın hamuru için ayırdığımız peynirleri de ekliyoruz ve malzemelerimizi iyice karıştırıyoruz.

Karnabaharlı pizza

Karnabaharlı pizza

Karnabaharlı pizza

Karnabaharlı pizza

Tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra yağlı kağıda pizza hamuru şekli verip, 200 derecede fırına veriyoruz. 10-15 dakika sonra hafif kızarmaya başladığında çıkarıyoruz.

Karnabaharlı pizza

Hamurumuzun üzerine domates salçası ve biraz da ketçap sürüyoruz. Ardından üzeri için ayırdığımız peyniri ve malzemeleri de ekleyip fırına veriyoruz. Eğer siz de pizzanızın üzerine yeşillik ekleyecekseniz, fırından çıktıktan sonra koyun. Böylelikle pizzanın sıcaklığıyla yeşillikler eriyor ama vitaminini kaybetmiyor.

Karnabaharlı pizza

Karnabaharlı pizza

Leziz kokular gelmeye başladığında anlıyorsunuz ki pizzanız pişti:) Çıkarın üzerine yeşilliklerinizi ekleyin, biraz da karabiber ekledikten sonra afiyetle ve ne kadar kalorisiz olduğunu düşünüp gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz:) Bon Appétit!

Karnabaharlı pizza

Karnabaharlı pizza

Do you usually want to eat pizza but thinking how much calories in it and give up? I usually do. So my sister got a healthy recipe for you! Cauliflower pizza! All you need is a small cauliflower, cheese and an egg.

Grate the cauliflower and cheese. Separate the cheese in two bowls, one for the dough and other for the top. The most important thing is squeezing the grated cauliflowers. Wrap them in a tea towel and squeeze. If they are not dry enough, pizza dough becomes soft.

Put cauliflowers in a big bowl, add grated cheese, egg, thyme, salt, garlic and mix all the ingredients. Then put the dough in the oven on the wax paper. After 10-15 minutes, get the pizza dough off the oven and apply tomate paste over it. Add the rest of the grated cheese and bacon. Put back it again into the oven. 10 minutes later, the most health pizza of the world is ready to eat:) Put some greens and pepper over it! Bon Appétit