Artık yediğimiz portakalların kabuklarını atmıyoruz. Neden mi? Çünkü onlarla şekerlemeler yapıyoruz:) Nasıl mı? Çok basit! Kurabiye kalıbı ve şeker yardımıyla…

Portakal kabuklarını beyaz kısımlarından iyice yararlanmak için portakalın kenarlarına çizik atıp el ile soyuyoruz. Soyduğumuz kabuklara kalıp yardımıyla şekil veriyoruz. Ardından bir kaç gün suda bekletip acı tadından kurtulmasını sağlıyoruz. Suda beklediği günler boyunca 3-4 saatte bir suyunu değiştirin.

Sonra suda bekleyen portakal kabuklarını alıp şekerle kaynatıyoruz. Ve son safha olarak turuncu kısımları kağıdın üzerine gelecek şekilde yağlı kağıda serip kurutuyoruz. İyice kuruyup sertleşince yenmeye hazırlar. Özellikle Türk kahvesinin yanında çok iyi gidiyor:)

Bon appetit!

Don’t waste the orange peels, you can make candies just with cookie cutter and sugar! Here is the recipe. First peel the oranges with your hands becasue we need the white side of them. Cut them with a cookie cutter, prefer the little ones. Then put them in the bowl with water. Wait for 3-4 days but change water within 3-4 hours. Boil the peels with sugar! And finally dry them on the greaseproof paper… Here they are! Bon appetit!