Sonunda uzun bir Paris postuyla karşınızdayım:) Herkesin Paris’i kendine özel ve güzel biliyorum, ben de kendi top 10 Paris listemi yapmak istedim. Olur da siz de fikirlerinizi paylaşmak isterseniz yazının sonunda yorumlarınızı görmek isterim… Bu arada telefonunuza offline Paris haritası indirip gitmeden önce gezeceğiniz yerleri işaretlerseniz gezerken büyük rahatlık oluyor, benim favorim Ulmon oldu.

Hadi başlayalım o zaman saymaya!

1- Eiffel / Trocadéro

Paris denilince ilk olarak akla Gustav Eiffel’in eseri geliyor tabi ki… Daha önceki gidişimde tepeden manzarasını da gördüm ama ben yine de Eiffel kulesini uzaktan görmekten yanayım. Favori manzaram ise hemen karşısında Trocadéro’daki merdivenler… Hem klasik Eiffel fotoğraflarından uzak hem de Eiffel’in en güzel açısında…

Processed with VSCOcam with a6 preset Processed with VSCOcam with e3 preset

 

2- The Peninsula Paris / L’oiseau Blanc

Eiffel’i karşınıza alıp muhteşem bir yemek yemek isterseniz adres Peninsula Hotel’in çatısındaki L’oiseau Blanc restoran. Eğer şansınız yaver giderse tam köşedeki 17 numaralı masaya rezervasyon bile yaptırabilirsiniz. Bununla ilgili internette çeşitli taktikler bile var:) Ben ise sanırım fazla şanslıydım, benim için restoranı erken açıp çekim yapmama izin verdiler. Yemek menüsü kişi başı 55€ – 75€ arası değişiyor. Rezervasyon şart. Paris’e kadar gitmişken yemeklerinin ve manzarasının keyfini çıkarmak gerek. Arka tarafında ise tüm Paris’i gören çok keyifli bir barı var.

Processed with VSCOcam with e3 preset Processed with VSCOcam with e2 preset

 

3- Champs Elysees / Arc de Triomphe / Avenue Montaigne

Paris denilince akla gelen diğer isim ise hiç şüphesiz Şanzelize diye bildiğimiz meşhur caddesi Champs Elysees… Arc de Triomphe’u çevreleyen 12 caddeden en meşhuru, en popüleri diyebiliriz. Fazla turistik, fazla kalabalık ama klasik. Champs Elysees’nin başındaki Arc de Triomphe yani Zafer Takı’nın ise üst kısmına çıkmanızı tavsiye ederim. En güzel manzaralardan biri de orada kuşkusuz. Ve Champs Elysees’yi kesen meşhur cadde Avenue Montaigne ise tüm lüks markalara ev sahipliği yapıyor. Sağım Chanel, solum Celine, arkam Chloé, önüm Balenciaga… Yine bu cadde üzerine kırmızı çiçekleriyle ünlü, Sex and the City’de Carrie’nin balkonuna çıkıp Eiffel’i selamladığı meşhur otel Plaza Athenee’yi görebilirsiniz. Ve tabi L’avenue’de oturup birşeyler yemek içmek ise to-do-list inizin en başlarında olmalı;)

Processed with VSCOcam with e5 preset Processed with VSCOcam with e3 preset Processed with VSCOcam with e2 preset Processed with VSCOcam with j2 preset

Processed with VSCOcam with e1 preset

champselysees_paris (2) champselysees_paris (1)

 4- Jardin des Tuileries

Fransız arkadaşımız Renaud’nun tüm yardımlarına rağmen halen adını doğru telaffuz edemediğim bahçe:) Boylu boyunca gezmeniz ve yeşil sandalyelerinde oturup mutlaka poz vermeniz gereken vaha… Her mevsimi ayrı güzel ama ben kışın hüzünlü halini çok sevdim.

jardin des tuileries (1) Processed with VSCOcam with 10 preset

5- Louvre Museum

Salı günleri kapalı olduğunu artık hiç unutmayacağım, piramidiyle fotoğraf çekip döndüğüm ikonik müze…

Processed with VSCOcam with hb1 preset

6- Montmartre

Bence mümkünse yarım gününüzü ayırmanız gereken Paris’in en bohem ve keyifli bölgelerinden biri… İnce uzun merdivenlerinden çıkıp önce Sacre Coeur bazilikasını gezip, tepeden Paris’e bakıp ara sokaklarında kaybolmaya başlayabilirsiniz. Ressamların eserlerini sergiledikleri meydan fazla turistik gözükse de meydana bakan cafelerden birine oturup keyfini çıkarın. Sonra turunuza Le Consulat’a doğru devam edebilirsiniz. Instagram karenizi çektikten sonra hemen karşısındaki minik Cafe Montmartre bir kahve ve ekler molası verip internete de girdiyseniz sokaklarda dolaşmaya devam… Le consulat’ın yanından aşağıya doğru kıvrıldığınızda köşede minik pembe La Maison Rosé’yi göreceksiniz. Şimdiye sarmaşıklar büyümüş, yeşermiştir ne güzel olmuştur.  Turumuzu tamamladıysak ara sokaklardan, ince uzun merdivenlerden dönebiliriz.

Processed with VSCOcam with e2 preset Processed with VSCOcam with e2 preset Processed with VSCOcam with e2 preset montmartre (6) montmartre (3)

7- Coco Chanel – 31 rue cambon

Son Paris gezimi özel kılan en güzel ev. Siz de Coco Chanel’in evini daha yakından görmek ve tanımak isterseniz buradan yazıma ulaşabilirsiniz.

Processed with VSCOcam with a6 preset

8- Cafe de Flore

Kahvaltı denince akla hemen onun adı gelir… Olmazsa olmaz bir Paris klişesi. Yeşil masalarına kurulup dünya umurlarında olmayan Fransız garsonlara sipariş vermeye çalışma kısmını atlatın ve keyfinize bakın:)

Processed with VSCOcam with e3 preset Processed with VSCOcam with e1 preset

 

9- Au Vieux Paris d’arcole & Odette

Paris’te masalın bir parçası olmak isterseniz daracık sokaklarda karşınıza çıkan Au vieux Paris ve Odette’e uğramanızı öneririm. Hatta iyi bir instagram kullanıcısıysanız zaten bir yerlerde karşınıza çıkmış ve çoktan not etmişsinizdir;)

Processed with VSCOcam with e2 preset Processed with VSCOcam with 10 preset Processed with VSCOcam with 4 preset

10- Laduree & La Fayette

Şekeri bıraktığımdan beri aklımdan çıkarmaya çalıştığım lezzet, makaron. Ben artık sadece bakmakla yetiniyorum ama yemesem bile bir kutu makaronun verdiği mutluluğu pek çok şey veremiyor:)

Ve Paris’e kadar gitmişken La Fayette’te bir alışveriş molasına kim hayır diyebilir. Ben gittiğimde indirim sezonuydu ve içeride yürünecek gibi değildi. Terasta karşılaştığımız manzara ise herşeye değerdi…

Processed with VSCOcam with e2 preset Processed with VSCOcam with a5 preset Processed with VSCOcam with hb1 preset

lafayette (2) lafayette (1)

 

Bonus: Pont bir Hakeim & Le Bonaparte & Pont Alexandre III

Inception filminin meşhur sahnesinin geçtiği köprü Pont bir Hakeim. Paris’in gizli kalmış köşelerini keşfetmek isterseniz ve biraz da film meraklısıysanız mutlaka görün.

Le Bonaparte ise Cafe de Flore’dan çıkıp Notre Dame’a doğru giderken karşınıza çıkan fotojenik restoran. Ben de instagramda bol bol görünce çekmeden duramadım:)

Pont Alexandre III ise bence en güzel köprülerden biri…

Processed with VSCOcam with hb2 preset

Processed with VSCOcam with hb1 preset

Processed with VSCOcam with hb2 preset

 

 

Tabi gitmek isteyip de gidemediğim birkaç yer daha var, onları da buraya bırakıyorum. Olur da giderseniz bir de benim gözümle bakmayı unutmayın:)

  • Hotel Costes
  • Chez Ralph
  • Les deux magots
  • Kong
  • Merci
  • Passage Jouffroy & Passage des Panoramas
  • Cafe Kitsuné

Au revoir Paris!