Konumuz aşk, ama bildiğiniz aşklardan değil… Hazım Rıza Gözlükçü’nün gözlük aşkıyla ortaya çıkan el yapımı ahşap gözlüklerden bahsediyorum, yani Optimono’dan. Hazım Rıza soyadından da anlaşılacağı üzere dededen gözlükçü bir ailenin 4. kuşak temsilcisi. Nereden bu işe kalkışmış derseniz, farklı bir materyalden gözlük yapmayı kafasına koyup, ahşapta karar kılmış. Hem hafif oluşu, hem şekil verilebilmesi hem de dayanıklılığını göz önünde bulunduracak olursak ahşap gözlük fikri beni de oldukça cezbetti.

Ağacın yapısından kaynaklı olarak gözlük modelleri aynı bile olsa, desenleri, damarları, şekilleri farklı olduğu için her gözlük aslında şahsına münhasır, bu yüzden de ismi Optimono ve hepsi el yapımı!

Loli, Audrey, Archibald, Jasper, Gabriel Optimono’nun baştacı modelleri; yaza yeni modellerin ekleneceğini de öğreniyorum.

Ahşabını, camınızı seçip, burun ölçünüz ve sap uzunluğunuz alınarak yüzünüze en uygun gözlüğü yaptırma şansına sahip olabiliyorsunuz. Dilerseniz sapına isminizi bile yazdırabiliyorsunuz.

The Loli’nin ardından hayat daha bir renkli…

Atölyeyi ziyarete gitmişken bir gözlüğün yapım aşamalarını görmeden olmazdı… Bir gözlüğün yapımı yaklaşık 1 hafta sürdüğü düşünülürse bizimki biraz hızlı çekim oldu:)

Optimono’nun özgünlüğüne, modellerine ve en önemlisi de aşkla yapılıyor olmasına bayıldım! Modeller, fiyatlar, atölye hepsi ve daha fazla bilgi için http://optimono.com/