Bu aralar sıkça soluğu Arnavutköy’de alıyorum. Birbiri ardına açılan mekanlar, sevimli dar sokaklar, mahalle kültürünün hala kaybolmadığını kanıtlarcasına kapının önünde oturan esnaf, deniz kokusu hepsi beni buraya çekmeyi başarıyor. Eğer siz de Karaköy’ün karmaşasından, Nişantaşı’nın kalabalığından sıkıldıysanız bir doz Arnavutköy ruhunuza ve midenize iyi gelecektir:)

Processed with VSCOcam with hb2 preset

Any

Arnavutköy iskelesinden karşıya geçtiniz, meşhur evlerin mimarisine iç geçirerek baktınız ve Arnavutköy’ün arka sokaklarına dalmaya hazırsınız. İlk olarak karşınıza köşede bembeyaz dış cephesi sevimli tenteleriyle Any çıkacak. Henüz buralarda kafeler yokken Any vardı, değişimi de adeta o başlattı diyebiliriz. Gündüzleri kahvaltısı, geceye uzanan sokağa taşan kalabalığıyla popüleritesini hala koruyor. Ben sabah saatlerinde kahvaltıya ya da kahveye gitme taraftarıyım aksi halde kalabalığı beni biraz yoruyor.

Processed with VSCOcam with a6 preset

Hudson

Arnavutköy’ün şık Fransızı Hudson… Önce dekorasyonu cezbediyor, oturup inceledikçe detayları, sonra sunumları ve en son da farklı lezzetleri… Kruvasanlı, pancakeli, eggsbenedictli kahvaltı açığımızı fazlasıyla dolduruyor. Kaan şefin ellerinden çıkan farklı tatları denenmeli, kokteylleri arkadaşlarla yudumlanmalı… Kısaca cool ve şık, oldukça da fotojenik.

Processed with VSCO with e2 preset Processed with VSCO with c2 preset Processed with VSCO with c2 preset

 

Hudson_Arnavutkoy (4)

 

Her yeri sarmaşık kaplı ev

Any’nin sokağından dümdüz yukarı doğru yürüdüğünüzde ileride sağda sizi her yeri çiçeklerle kaplı eski bir ev bekliyor olacak. Arnavutköy’e kadar gelip önünde fotoğraf çektirmeden, bakıp hayallere dalmadan dönmeyin. Hatta Kubilay‘la bizim kadar şanslıysanız önüne bir merdiven çekip oldukça eğlenceli pozlar da verebilirsiniz:)

Processed with VSCO with e1 preset Processed with VSCOcam with c3 preset Processed with VSCO with e2 preset

Kavanoz

Muhtemelen çiçekçi zannedip girmezsiniz ama arka tarafta sizi sessiz sakin bir bahçe içinde minik bir kafe karşılıyor. Hafif masalsı, biraz küflü ve suratsız garsonlu bir mekan tanımlaması yapmaktan kendimi alamıyorum. Bir kahve için ya da hızlı bir kahvaltı için uğranılası…

Kavanoz_Arnavutkoy (1) Kavanoz_Arnavutkoy (2)

Miss Delicious Bakery

Arnavutköy’de gezmek sizi acıktırdıysa, kan şekeriniz düşmeye başladıysa, fazla tatlı bi önerim var: Miss Delicious Bakery! Cupcakeler, pastalar, sütlü tatlılar canınız ne çekiyorsa en lezzetli haliyle bu şirin pastanede. En güzeli de görüntüleri kadar tatlarının da muhteşem olması tabi…

MissDeliciousBakery_Arnavutkoy (2)

 

MissDeliciousBakery_Arnavutkoy (3)MissDeliciousBakery_Arnavutkoy (1)

Alexandra Cocktail Bar

Yazın tadı en çok teraslarda çıkıyor. Kışın dar alanda kısa paslaşmalar yaşadığımız mahallenin barı Alexandra’nın terası açıldı pek de güzel oldu. Boğaza karşı hafif bir rüzgar eserken birer Passiflora yudumlamaya ne dersiniz? Tek sıkıntı ne zamandır asansör çalışmıyordu umarım yapılmıştır ve biraz da kokteyllere alkol koyma konusunda cimriler ama olsun onları böyle de sevdik…

Processed with VSCO with 10 preset Alexandra_Arnavutkoy (2) Processed with VSCO with e1 preset

Girandola 

Az kalsın unutuyordum! Yazın olmazsa olmazı dondurma, yenilmesi gereken yer Girandola… Mevsimine uygun meyveler ve Ramazan’da güllaçlı yaptıkları dondurmalarıyla kalbime taht kuran dondurmacı. Fotoğraf yok çünkü hep almışım ve yemişim, gerisini düşünmemişim:)

Kolaylar Manav

Benim şimdiye kadar gördüğüm en güzel manav desem abartmış olmam ama bu listede olmasının diğer bir sebebi de çekim için izin istediğimizde bolca alışık olduğumuz kaprisler yerine canla başla yardımcı olmalarıdır. Sanırım böyle esnafa hasret kaldık. Geçerken bir kilo kiraz da benim için alın:)

Processed with VSCO with e3 preset

 

Benim önerilerim şimdilik bu kadar, sizin de Arnavutköy’e dair söyleyecekleriniz varsa yorum olarak bırakmayı unutmayın:)