Sıra geldi artık İtalya notlarını yazmaya… Dalida – Found my love in Portofino ♪ ♫♪ ♫♪ ♫

Geçtiğimiz ay tarihler 16 Mayıs’ı gösterdiğinde Istanbul’dan Cenova’ya doğru yola çıkıyoruz. Uçak denizin kenarındaki havaalanına doğru alçalırken aklıma geçen sene de bu rotayı izlediğim geliyor ama bu sefer doğumgünüm ve yanımda sevdiğim adam var bir de arkadaşlarımız tabi… Havaalanından araba kiralıyoruz ve Cenova’da oyalanmadan Portofino’ya doğru yola koyuluyoruz.

Yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculuğun sonunda Portofino’ya 10 dakika mesafedeki Hotel Miramare’ye giriş yapıyoruz. Grand Budapest tadındaki otelimize bavullarımızı bırakıp bir an önce Portofino’yu görmek istiyoruz. Daracık kıvrılan yolun son virajında polis bizi durduruyor ve Portofino’da boş park yeri kalmadığını söylüyor, önce inanmakta güçlük çekiyoruz sonra geçen seneden hatırladıklarımla bunun mümkün olabileceğine inanıyorum ve arabayı otele geri bırakıp taksiyle tekrar geliyoruz Portofino’ya… Sahile inen taş yollarından yürürken bile içimi bir sevinç kaplıyor, adeta masal şehri Portofino ve ben burayı gerçekten seviyorum! Minicik bir koy, rengarenk sıralanmış evler, kafeler, restoranlar, mağazalar, her şey gerçek olamayacak kadar güzel ve renkli…

Yol yorgunluğunu Portofino’nun en meşhur restoranı Delfino’da atıyoruz. Buraya kadar gelip de deniz mahsüllü makarna söylemeden olmaz. Duvarlarda Portofino’ya gelmiş tüm ünlülerin fotoğrafları asılı… Yemekler gerçekten çok başarılı. Üzerine bir de tiramisu söyleyin pişman olmayacaksınız biz üst üste 3 tane yedik:) Portofino’ya sürekli bir turist akını var. Tekneler dolusu insan geliyor ve duyduğunuz iki cümleden biri genelde Türkçe oluyor. Delfino’nun köşesinden yukarı doğru kıvrılan yolu takip ettiğinizde sizi Portofino’nun en güzel manzarasına götürüyor. Bu minik koyu, rengarenk evleri bir de tepeden görmeniz gerekiyor gerçekten… Portofino’nun sokaklarında biraz dolaştıktan sonra güneşi Spritz içerek batırmak gerektiğini düşünüyoruz ve bu sefer Delfino’nun karşı kıyısındaki Jolly’e oturuyoruz. Atıştırmalıklar kendiliğinden masaya geliyor bize de Portofino manzarası eşliğinde Spritz’lerimizi yudumlamak düşüyor:) Hava karardıkça yavaş yavaş turist kalabalığı boşalmaya başlıyor. Tekneler bitiyor, son otobüs kalkıyor ve sadece Portofino’da  kalan turistler ve yerli halk kalıyor. Biz de yemek için lokal bir pizzacı seçiyoruz kendimize ama sonuçtan pek de memnun kaldığımız söylenemez. Cinque Terre seyahati boyunca da farkediyoruz ki İtalya’nın bu kıyısında pizzadan ziyade makarna yemek gerekiyor. Yemeğimizi yedikten sonra artık otele dönme zamanı geliyor. Taksiye atlıyoruz ve 10 dakika mesafedeki otelimize gitmek için taksimetrenin ne kadar yazdığını görünce biraz afallıyoruz. Sabah 35 Euro yazan gidiş, dönüşte gece tarifesinde 85 Euro oluyor! Portofino’da gece neden otobüs ve tekneler bittikten sonra kimsenin kalmadığını bir kez daha anlayarak otelimize dönüyoruz.

Ertesi sabah doğumgünü kutlamalarıma kahvaltıda şampanyayla başlıyoruz:) Bu sefer sabah erkenden arabayı Portofino’ya park edip son bir tur atıyoruz sokaklarda… Günlerden pazar ve kalabalık inanılmaz boyutlara ulaşmış. Dondurmalarımızı yiyip, kahvelerimizi içip, alışverişimizi yapıp Cinqye Terre’ye doğru yola koyuluyoruz. Bir sonraki görüşmemize kadar hoşçakal Portofino!

Portofino_rehberi_Gamzebiran (6) Portofino_rehberi_Gamzebiran (2) Portofino_rehberi_Gamzebiran (18) Portofino_rehberi_Gamzebiran (10) Portofino_rehberi_Gamzebiran (4) Portofino_rehberi_Gamzebiran (14) Portofino_rehberi_Gamzebiran (12) Portofino_rehberi_Gamzebiran (1)

Şapka & Elbise: H&M, Gözlük: Dolce & Gabbana

Portofino_rehberi_Gamzebiran (19) Portofino_rehberi_Gamzebiran (25) Portofino_rehberi_Gamzebiran (24) Portofino_rehberi_Gamzebiran (23) Portofino_rehberi_Gamzebiran (26) Portofino_rehberi_Gamzebiran (28) Portofino_rehberi_Gamzebiran (30) Portofino_rehberi_Gamzebiran (33) Portofino_rehberi_Gamzebiran (34) Portofino_rehberi_Gamzebiran (35) Portofino_rehberi_Gamzebiran (36) Portofino_rehberi_Gamzebiran (37) Portofino_rehberi_Gamzebiran (38) Portofino_rehberi_Gamzebiran (40) Portofino_rehberi_Gamzebiran (43) Portofino_rehberi_Gamzebiran (44) Portofino_rehberi_Gamzebiran (45) Portofino_rehberi_Gamzebiran (46)

Elbise: Topshop, Şapka: Portofino’dan, Gözlük: Rayban, Çanta: Yargıcı

Portofino_rehberi_Gamzebiran (48) Portofino_rehberi_Gamzebiran (50) Portofino_rehberi_Gamzebiran (49) Portofino_rehberi_Gamzebiran (54)

Elbise: H&M

Portofino_rehberi_Gamzebiran (55) Portofino_rehberi_Gamzebiran (51) Portofino_rehberi_Gamzebiran (56) Portofino_rehberi_Gamzebiran (53) Portofino_rehberi_Gamzebiran (57)