Geçtiğimiz günlerde Kariyer Eğitim Kurumları’nın Nişantaşı şubesinde çok keyifli bir eğitime katıldım, kişisel makyaj eğitimine… Öncelikle sizin de bildiğiniz gibi çok makyaj yapan ve yapabilen biri değilim:) İşim gereği sürekli makeup artistlerle beraberim, çekimler için sıkça makyaj yaptırıyorum ya da styling yaptığım çekimler için makyaj konseptini belirliyorum, yönlendirmelerini yapıyorum ama iş kendime makyaj yapmaya geldiğinde eyeliner, rimel, pudra ve ruj dörtlüsünün dışına çıkmıyorum.

Ben de soluğu Deniz Hancıoğlu’nun kişisel makyaj eğitiminde aldım. Deniz Hoca uzun yıllar Amerika’da yaşamış ve gerçekten makyaj konusunda harika bir bilgi birikimi var. Bir de sohbeti çok tatlı olunca hem sohbet ettik, hem makyaj yaptık hem de kendime notlar aldım:)

Kendi makyaj malzemelerimi götürerek işe başladım. Önce Deniz hoca bana yüz şeklim hakkında detaylı bir anlatım yaptı. Göz şekli, elmacık kemikleri, dudaklar… Önce yüzümüzü tanımalıyız ki ona en uygun şekli makyajla verebilelim. Sonrasında kendi malzemelerim üzerinden yönlendirmeler yaptı, neler öğrenmek istediğimi sordu, ilk aklıma gelenleri sordum tabi dakikalar geçtikçe benim sorularım arttı, hepsini tek tek yanıtladı. Benim en çok merak ettiklerim pürüzsüz ten makyajı, göz şekline göre nasıl eyeliner sürülür ve birkaç tonlu göz makyajıydı, makyajımı da buna göre hem öğretti hem de yaptı. Ben bu keyifli eğitimden aklımda kalan bazı püf noktaları sizinle paylaşmak istiyorum!

– Fondöten denerken yaptığımız en büyük yanlış bilekte denemekmiş! Mutlaka yüzümüzde çene kemiğimizde denemeliymişiz, böylelikle en doğru tonu seçermişiz sizin de aklınızda bulunsun. Bileğinizde fondöten denemek isteyen yer olursa artık doğrusunu biliyorsunuz:)

– Ben pudrayı hep fırçayla sürüyordum ama öğrendim ki süngerler yardımıyla çok daha iyi uygulanırmış ve daha uzun süre cildimizde kalırmış. Hemen not ettim çıkışta sünger aldım, gerçekten fark ediyor. Hatta süngeri ıslatıp göz altlarına sürülüp makyajı sabitleyebilirmişiz.

– Siz ne kadar dikkat ediyorsunuz bilmiyorum ama ben ürünleri kaç ay kullandığımı ya da son kullanma tarihlerini çok dikkate almıyordum. Fondötenler en çabuk bozulan ürünmüş, kokusu hemen değişirmiş, tabi bozulması demek cildimize de zarar vermesi demek! Ayrıca rimellerin ömrü 2 ay diyor Deniz hoca, sonra topaklanma yapar ve kururmuş ki çok haklı rimeliniz kirpiğinize düzgün sürülmüyorsa değiştirmenin zamanı gelmiş demektir.

– Makyaj fırçası her şeydir! Ben makyaj fırçalarının hep makeup artistler için olduğunu makyaj yaparken ihtiyacım olmadığını düşünürdüm ki hiç de öyle değilmiş. Makyajın en önemli unsuru fırçaymış. Eyeliner fırçası, far fırçası, fondöten fırçası, allık fırçası.. Tabi bu fırçaların temizliği de çok önemli. Deniz Hoca Protex’le yıkamayı öneriyor.

– Ben göz kapaklarım dar olduğu için far kullanmaktan kaçınıyordum, kullanıcaksam da koyu renkli far kullanıyordum ki en büyük hatayı burada yapmışım senelerce. Açık renkli far sürdüğümde göz kapağım daha geniş görünecek böylelikle açıktan koyuya doğru degrade göz makyajı yapabilecekmişim ki evet artık birkaç tonlu göz makyajı yapabiliyorum, teşekkürler Deniz Hocam:)

Siz de kendi kişisel makyaj eğitiminizi almak isterseniz Kariyer Eğitim Kurumları’nın Nişantaşı Şubesi’ne başvurabilirsiniz. Eğer Make Up artist olmak niyetindeyseniz de 11 haftalık kapsamlı eğitimleri de mevcut.

Bu arada ben de Deniz Hoca’dan öğrendiklerimle yakında blogta mini makyaj videoları paylaşmayı düşünüyorum, bakalım neler çıkacak bekleyelim ve görelim:)

kariyer eğitim kurumları kişisel makyaj eğitimi deniz hancıoğlu (2) kariyer eğitim kurumları kişisel makyaj eğitimi deniz hancıoğlu (3) kariyer eğitim kurumları kişisel makyaj eğitimi deniz hancıoğlu (4) kariyer eğitim kurumları kişisel makyaj eğitimi deniz hancıoğlu