Geçen hafta sonu Kerpe’deydim. Kerpe’yi belki ilk kez duyuyorsunuz, belki duydunuz ama nerede olduğunu kestiremiyorsunuz belki de biliyorsunuz. Kerpe, İzmit Kandıra’yı geçtikten sonra Karadeniz kıyısında küçük bir sahil kasabası… Ben yaklaşık 10 yaşından beri yazlarımın büyük çoğunluğunu Kerpe’de geçiriyorum. Tabi ki okul yıllarındaki 3 aylık uzun yaz tatilleri, yaş ilerledikçe, acımasız dünyayla tanışınca gün be gün kısalsa da yine de her yaz en azından bir hafta sonu uğramaya çalışıyorum. Bu sefer ki Kerpe seyahati havanın kötü olduğu bir hafta sonuna rastlasa da yine de keyifli geçti. Kerpe’yi size biraz olsun gösterebilmek adına geçen hafta çektiğim fotoğraflardan bir kısmını paylaşmak isterim.

Kerpe aslında oldukça küçük bir koy, girdiğinizde yol sizi direk sahile kadar götürüyor. Uzun bir kum plaj karşılıyor gelenleri. Su hemen derinleşmiyor ve eğer hava şartları düzgünse oldukça berrak… Bizi kocaman dalgalar ve bulutların arkasında binbir renkle batan güneş karşılıyor.

kerpe rehberi seyahati (6)

Kerpe’nin kendine has bir simiti var! Şekli baston gibi ince uzun ve odun ateşinde pişmiş… Sabah kahvaltıları simitsiz biraz eksik.

kerpe rehberi seyahati (7)

Deniz tarafından uzaklaştıkça yeşillikler, ormanlar, ormanın içindeki tarlalar çoğalıyor.

kerpe rehberi seyahati (8) kerpe rehberi seyahati (9)

Köşe başlarında minik sürprizler karşılayabiliyor sizi, hem de 10 tane kardeşiyle:)

kerpe rehberi seyahati (11)

Gün batımını bir de kayalıklardan izlemeniz lazım. Dalgaların aşındırdığı o kayalarda oturup ufuk çizgisini izlemek bir başka keyifli… Tabi cesaretiniz varsa kayalıklardan denize de girebilirsiniz.

kerpe rehberi seyahati (13) kerpe rehberi seyahati (15) kerpe rehberi seyahati (16)

Kayalıkların yanı başında soluklanmak, biraz keyifli vakit geçirmek için Ceneviz Cafe’yi önerebilirim.

kerpe rehberi seyahati (12) kerpe rehberi seyahati (14)

Kerpe Diem’de ismiyle yüzünüzde hafif bir tebessüm oluşturabilir. Denize girmek, kayıkhanenin yanında güneşlenmek, hafta sonu kalabalığından uzaklaşmak için bire bir.

kerpe rehberi seyahati (1)

Bahçedeki çiçeklerin ne kadar büyüdüğünü gözlemlemek ne büyük mutluluk…

kerpe rehberi seyahati (10)

 

Şapka: New Era, Gözlük: Excusez Moi, Çanta: Topshop, Terlik: Havaianas

kerpe rehberi seyahati (2)

Seviyor sevmiyor… Belki de çok seviyor?

kerpe rehberi seyahati (3)

Yazlığın yıllardır değişmeyen geleneği olarak ağaca asılan tarak:) Kerpe’de çocukluğumun anılarını görmek güzel…

kerpe rehberi seyahati (4)

Kerpe, İstanbul’dan yaklaşık 2 saat uzaklıkta. Denizi, sahili oldukça güzel… Yaz aylarında hafta sonu şehir dışından gelen kalabalık biraz can sıkıcı olabiliyor, özellikle halk plajında pek nezih görüntüler olmuyor. Ama yine de Kerpe’nin doğası insanı kendine hayran bırakabiliyor. Şansınız varsa hafta içi gidin, yoksa hafta sonu halk plajından değil de diğer plajlardan denize girmeye özen gösterin. Sonbahar ve ilkbaharda da deniz tatili için olmasa bile bomboş sokakları, uyanan doğasıyla çok huzurlu birkaç gün geçirebilirsiniz… Kerpe’yi aklınızın bir kenarına not edin;)