Tarif bölümünde bugün, hafta sonu iftar sofralarında yemeği fazla kaçırıp pazartesiye fit başlamak isteyenler için (mesela ben) çok hafif ve de çok lezzetli fırında mücver tarifi var:)

Malzemeler:

 3-4 adet kabak ya da 6-7 kabak içi, 4 yemek kaşığı mısır unu, 4 yemek kaşığı kepekli un, 4 yumurta, 1 paket kabartma tozu, 4 yemek kaşığı yoğurt, zeytinyağı, bolca yeşillik (maydonoz, dereotu ve soğan çok yakışıyor), çörek otu, tuz karabiber, pul biber

İlk olarak 6-7 tane kabağın içini oyuyoruz (Kabakların dışlarıyla da dolma yapabilirsiniz) (ya da 3-4 tane kabağı rendeleyebilirsiniz.) Diğer tarafta yıkanıp süzülen yeşilliklerimizi ince ince doğruyoruz.

Annemin Tarifi

Fırında fit mücver gamzebiran (2) Fırında fit mücver gamzebiran (3)Fırında fit mücver gamzebiran (5)

Sonra genişçe bir kaba 4 yumurta, 4 yemek kaşığı mısır unu, 4 yemek kaşığı kepekli un ve 4 yemek kaşığı yoğurt ekleyip üzerine de bir paket kabartma tozunu döküyoruz. Tel çırpıcıyla birbirine karışana kadar güzelce çırpıyoruz.

Fırında fit mücver gamzebiran (4)Fırında fit mücver gamzebiran (8)

Oyduğumuz kabak içlerini rondodan geçiriyoruz. Burada önemli nokta, rondodan çıkardığınız kabakları elinizde sıkıp suyunu çıkarmanız gerekiyor. Yoksa karışım fazla sulu oluyor ve gerektiği gibi pişmiyor.

Fırında fit mücver gamzebiran (7)Fırında fit mücver gamzebiran (10)

Doğradığımız yeşillikleri karışımımızın içine koyuyoruz ve üzerine de rondodan geçirip elde iyice sıktığımız kabakları ekliyoruz. Zeytinyağı, tuz, karabiber, acıbiberi ve son olarak da çörek otunu koyup malzemeler iç içe geçinceye kadar karıştırıyoruz. Zeytinyağı için belli bir ölçü yok, kıvamına göre kendiniz koyabilirsiniz. Zaten karışım size belli edecektir.

Fırında fit mücver gamzebiran (11) Fırında fit mücver gamzebiran (12) Fırında fit mücver gamzebiran (13)

Fırın tepsisinin içine yağlı kağıt serip, üzerine karışımı seriyoruz. Üzerine lezzet vermesi için minik tereyağı parçaları da ekleyip 200 derece fırında pişmeye bırakıyoruz.

Fırında fit mücver gamzebiran (14) Fırında fit mücver gamzebiran (15)

Hem çok lezzetli hem de oldukça fit fırında mücverimiz hazır. Çay saatinize doyurucu, bol yeşillikli ve oldukça düşük kalorili fırında mücver eşlik etsin:) Bon Appetit!

Fırında fit mücver gamzebiran (1)