Bugünkü gazete yazım her zamankilerden biraz farklı:) Roma seyahatim sırasında bavulumun kayboluşunun hikayesini anlattım. Gazetede biraz kısa bir versiyonu yayınlanmış ama ben hikayenin tamamını ve neler yapmanız gerektiğini buraya da koyuyorum dilerim kimsenin başına gelmez.

Böyle şeyler sadece filmlerde olur ya da benim başıma gelmez demeyin, kayıp bavul sorunu seyahat eden her yolcunun problemi olabiliyor. Bana da hep hikayeler anlatılır dinlerdim ama insan yaşayana kadar tam olarak neyle karşı karşıya olduğunu bilemiyormuş. Bundan yaklaşık 3 hafta önce İstanbul – Roma uçuşum sonrasında Fiumicino havaalanına indiğimde bir kez daha Roma’da olmanın verdiği sevinçle ve herşeyden habersiz bavulumun dağıtıldığı bagaj carouseline doğru ilerledim, bavulumu beklemeye koyuldum. Burada bir de detay vermem gerekirse, uçak İstanbul’dan rötarlı kalktığı için uçağın içinde beklerken sağ arka kısımda oturduğum için bavulların uçağa yüklenişini gördüm, kendi bavulumunda uçağa yüklendiğine eminim dolayısıyla.

Roma havaalanında bagaj bantının başında yaklaşık bir saat bekledikten sonra bavulumun gelmeyeceğine artık emin oldum ve aynı uçakta yolculuk ettiğim 3 kişinin daha aynı durumda olduğunu gördüm. Evet ben de kayıp bagaj mağduru olmuştum. Dilini bilmediğim bir ülkede, aşina olmadığım bir havaalanında bavulsuz kalmıştım. Bu noktada neler yapılacağını birinci ağızdan duymak işinize yarayabilir diye düşündüm.

Öncelikle bavulunuzun gelmeyeceğine emin oluncaya kadar bekleyin. Bazen geç dağıtımlar olabiliyor sonuna kadar beklemenizde fayda var.
• Uçuş kartınıza yapıştırılan bagaj etiketinizi asla kaybetmemeyi öğrenin, çünkü o etiket bavulunuzu uçağın bagajına verdiğinizin kanıtı.
• Havaalanında gördüğünüz bir görevliye kayıp bavul bürosunun yerini sorun.

Eğer yurtdışındaysanız pasaportunuz ve bagaj etiketinizle size bir dosya açılıyor ve işlemleri takip edebileceğiniz bir numara veriliyor. Kontak bilgileriniz isteniyor ve bavul geldiğinde size haber verileceği söyleniyor. Klasik prosedür bu şekilde işliyor.
Aslında olması gereken bagaj etiketinizdeki izleme koduyla bavulun nerede olduğunu bulmak olacaktır ama bu konuda maalesef sonuçsuz kalıyorum. Çünkü bavulumun uçağa yüklendiğine eminim ama bana bavulumun nerede olduğuna dair kesin bir bilgi verilemiyor, muhtemelen İstanbul’da kalmıştır ve bir sonraki uçakla gelicektir deniliyor. Bagajları kayıp diğer yolcuların çoğu aktarmalı uçuşla geliyor ve aktarmalarda bu tarz problemlerin çokça yaşandığı söyleniyor onlara da… Havaalanında yaklaşık 3 saat geçirip acaba bavulum başka bir banta yüklendi oradan mı çıktı diye tüm havaalanını da dolaştıktan sonra elimde belgelerim üzerimde bavulsuz olmanın getirdiği hafiflikle havaalanından ayrılıyorum.
Maalesef soğukkanlılığımı koruyamıyorum çünkü ihtiyacım olan herşey bavulumda ve ben herşeyi sıfırdan almak zorunda kalıyorum. Bu noktada maalesef Pegasus Havayolu gerekli duyarlılığı gösterip herhangi bir çözüm üretmiyor ve saat 6’dan sonra mesai bittiği için telefonlarıma bile cevap vermiyorlar. Akşam 6’dan sonra bavulunuz kaybolduysa o sizin probleminiz artık! Ertesi gün uçağın geleceği saatte telefonumu gözümün önünden ayırmıyorum olur da bavulum gelir ararlar diye ama telefonum çalmıyor.
Kayıp bavul bürosundan mutlaka irtibat numarası ve oradaki yetkilinin adını alın.

Ben ısrarla kayıp bavul bürosunu arıyorum ve gelirse biz sizi ararız cevabını alıyorum defalarca. Bu sırada tatilim maalesef hiç de hayal ettiğim gibi geçmiyor.

5 gün boyunca kayıp bagaj problemleri havaalanlarının yer işletmelerine ait, 5 günün sonunda havayolu şirketi olayı üstleniyor. Bir ay içerisinde bavul takip ediliyor ve bulunamazsa içerisindeki eşyaların varsa faturaları isteniyor yoksa liste yapıp size ürünlerin ikinci el fiyatı üzerinden bir teklif sunuluyor. Bazı havayolu şirketleri yolcuyu mağdur etmemek için bavul kayıp beyanında ihtiyaçlarını karşılaması için nakit para yardımı yapıyor. Benim uçtuğum havayolu şirketi ise 3 gün sonra ben tüm gerekli ihtiyaçlarımı aldıktan sonra arayıp ‘Siz alın faturasını bize yollayın uygun görürsek öderiz.’ Açıklamasını yapıyor tabi ki bunu 3 gün sonra söyledikten ve ben tüm faturaları attıktan sonra bir anlamı kalmıyor.

5 günlük tatilimin son gününde uçuşum gece olduğu ve kayıp bürosu kapanacağı için sabah erkenden havaalanın yolunu tuttum. 5 gün boyunca her gün arayıp ‘bavulunuz gelmedi’ cevabına rağmen bir de gidip kendi gözlerimle görmek istedim. Şu an iyiki gitmişim diyorum çünkü bavulum sabah erkenden gelmiş ve her defasında biz sizi arayacağız denildiği halde kimse bana haber vermemiş. İyiki işimi şansa bırakmamışım. Benim ilk kayıp bavul maceram böyle, dilerim son olur çünkü gerçekten insan kaybetmeden ne kadar zor bir durum olduğunu anlayamıyormuş. Siz ne olursa olsun önleminizi alın, böyle bir durumla karşılaşırsanız yapacaklarınız aklınızda bulunsun diye de birkaç önerim var;

1- Bavulunuzun görünür bir yerinde mutlaka isim etiketiniz, adresiniz ve telefon numaranız yazıyor olsun.
2- Bavulunuza ayırt edici bir özellik kazandırın, renkli kurdeleler bağlamak faydalı olabilir. Çünkü kayıp bagaj bürosunda bavulunuzun özelliklerini ve ayırt edici bir özelliği olup olmadığı soruluyor, böylelikle bulması kolay oluyor.
3- Uçuş kartınız ve bagaj etiketinizi uçağa bindim nasıl olsa diye sakın atmayın.
4- Telefonunuzu kullanmayacak olsanız bile yurtdışına açtırmayı ihmal etmeyin, acil durumlarda size ulaşılması ve sizin arama yapabilmeniz açısından önemli.
5- Kayıp bagaj bürosundan size verilen dökümanı ve büroya ait telefon numaralarını aldığınıza emin olun.
6- Bavulunuzun ön gözüne ya da en üstüne neler yerleştirdiğinizi unutmayın, çünkü bavulun size ait olduğunu anlamak için içindekilerin beyanını vermeniz gerekiyor.
7- Elektronik eşya ya da değerli eşyalarınızı asla bavula koymayın ve bavulunuzu kilitlemeden uçağın bagajına vermeyin.
8- Olur da sizin başınıza gelirse acil harcamalarınızı havayolu şirketine fatura edebilmeniz için yaptığınız harcamaların fişlerini saklamayı unutmayın.

_MG_3337