Şimdi size anlatacağım öykü Türkiye’de mum sektörünün başlamasına ışık tutan ve hobi olarak başlayan bir sevdanın yıllar öncesine uzanan öyküsü… Tay Mum’un hikayesi 1967 yılında Gülsen Bükülmez’in evinde yaptığı mumları eşe, dosta götürüp beğenilmesiyle başlıyor. Gülsen Hanım, yaptığı mumlarda gittiği tezhip kurslarının, tahta oymacılığının birikimlerini de kullanınca giderek ünleniyor ve 1975 yılında Tay Mum olarak küçük bir atölyede mum üretimine başlıyor. 40 yıla yakın süreçte Türkiye’deki bütün büyük otellerde, restoranlarda mumları kullanılıyor, marketlerde satılıyor. ABD, Avrupa ve Uzakdoğu’nun bir çok ülkesine ihraç ediliyor. Nesilden nesile gelişmeye, büyümeye devam eden Tay Mum, Türkiye’nin ilk mum üreticisi olması ve özgünlüğünü korumasıyla da bugünlere dek geliyor… Şirketi yönetmeye devam eden 3. kuşak da teknoloji çağının gerekliliklerini sağlayarak mumlarını online olarak satışa sunmuşlar.

Siteyi ziyaret edince siz de ürünlerin ne kadar özgün olduğunu, Türk motiflerinden ilham alındığını, nasıl bir işçilik harikası olduklarını, çağdaş tasarımlarını ve el işçiliğiyle ne kadar özveriyle yapıldıklarını anlayacaksınız. http://www.taymum.com.tr/
Mum bizim evin vazgeçilmezi… Hem dekoratif olarak hem de evin atmosferinde yaptığı yatıştırıcı etkiyi çok seviyorum.

Mumdan yapılmış bu kocaman fener gerçekten harika! 2 tealightla tüm antreyi aydınlatmakla kalmıyor, eve gelenlerin de hayranlığını kazanıyor:)
Tokat yazma kalıbından… Siteye eklenen küçük açıklamaları gözden kaçırmayın. Yazmacılık nedir öğrenelim. 

Yazmacılık, ıhlamur ağacından yontulan tahta kalıplar ile kumaş üzerine elle baskı sanatıdır.

Osmanlı döneminde, 17.yüzyıldan itibaren, Tokat yazmacılık geliri Valide Sultanlara “has” olduğundan, yazmacılık bu ilimizde çok gelişip merkez olmuştur.”

Roma kalıntılarından ilhamla…
Çalışma masamı süsleyen ahşap at yular takımından esinlenilen Hun…
Siz de evde küçük değişiklikler yapmak için, yüzünüzü gülümsetmek için ve eşe,dosta ne hediye götürsem derdine düştüğünüzde aklınızın bir köşesinde Tay Mum dursun:)