Geçtiğimiz hafta pazartesi sabahı erkenden Deichmann’ın Hamburg’da düzenlediği Shoe Step of the Year 2014 ödül gecesi için yola çıktık. Daha önce Almanya’ya hiç gitmeme rağmen kafamda hep gri ve kasvetli bir imajı vardı. Sanki bunu bilirmiş de kırmak istermişcesine saat 10 sularında Hamburg’a indiğimizde bizi güneşli ve tatlı bir hava ve baktığımız her yerde sonbaharın tüm tonları karşıladı. Bavulumda eldivenden, bereye, yün çoraptan en kalın kazağa kadar herşey vardı ama güneşli günler için güneş gözlüğü tek eksiğimdi. Varsın olmasındı zaten, soğuk havadansa içimizi ısıtan bir güneşi tercih ederdik doğrusu:)

Ödül töreninin düzenleneceği otelin çok yakınındaki başka bir otele eşyalarımızı bırakıp Hamburg sokaklarında dolaşmaya başlıyoruz. Etrafta Christmas pazarları kurulmaya başlıyor ama bizim geçireceğimiz iki gün açılmalarına yetmiyor maalesef. Biz de Alster nehrinin kenarından belediye binası Rathaus’un olduğu meydana doğru yürümeye koyuluyoruz. Mönchebergstrasse, Alter wall ve Neuer Wall tam bir alışveriş cenneti! O kadar çok dükkan ve sokak var ki bir süre sonra kendimizi hangi sokakları gezmiştik, bu pasajlara da girmiş miydik diye sorarken buluyoruz:) Bildiğimiz markalardan ziyade sokak aralarındaki lokal dükkanları keşfetmeyi sevdik sanırım en çok. Çikolatalarının hepsini almak istediğimiz Mutterland ve vaktimiz olsa içeride saatler geçirebileceğimiz Oschatzchen keşiflerden sadece birkaçı… Nivea Haus ise içeride hiçbir yerde olmayan ürün çeşidiyle bizi ellerimizde poşetlerle ayrılmaya zorluyor:) Güneş yavaş yavaş batmaya başlarken biz de kendimizi yol üzerinde gördüğümüz sıcak bir kafeye atıyoruz, Balzac Cafe! Özde’yle cam önündeki koltuklara kurulup marshmallowlu sıcak çikolatalarımızı yudumlayıp yorgunluğumuzu gideriyoruz. Akşama görkemli bir ödül töreni bizi bekliyor:)

Yavaş yavaş otelimizin yolunu tutup hazırlanmaya başlıyoruz. Hamburg’un en güzel oteli Atlantic Kempinski’de her sene Mr. Deichmann’ın da katılımıyla düzenlenen bir ödül töreni yapılıyormuş. Ayakkabıyı çekimlerinde en güzel kullanan stylistlere, editörlere, bloggerlara ödüller veriliyor ve yetenekli tasarımcıların koleksiyonlarının defileleri oluyormuş. Otele girdiğimiz anda bu keyifli atmosfer bizi de sarıyor. İsmimize özel ayrılan koltuklara oturup gecenin başlamasını bekliyoruz. Gece boyunca en yetenekli isimlere ödülleri veriliyor, Alman tasarımcıların koleksiyonları sergileniyor. Böylesine büyük bir şirketin moda sektörünü bu kadar desteklemesi ve onları için böyle bir gece düzenlemesi harika! Ödül gecesinin ardından sıra yemek ve eğlenceye geliyor. Konu moda olur da o gecede güzellik ve bakım olmaz mı diyorsanız hepsi vardı:) Makyajımızı tazeletip, flash tattoolarımızı yaptırıp, ojelerimizi de sürdürdükten sonra elimizde hediyelerimizle bizi otele bırakacak aracımıza biniyoruz. Yorgunuz ama mutluyuz!:)

Ertesi gün ise Hamburg bizi gerçek havasıyla tanıştırıyor, puslu ve buz gibi! Öğleden sonra uçağımıza yetişmeden önce girmediğimiz sokaklara girip yeni keşifler peşindeyiz… Urban outfitters ve & other stories’de vaktimizin çoğunu geçirip, Secondella’da vintage parçalar peşine düşüp Alster gölünün en manzaralı cafesi Alex’te son bir mola verip artık dönüş yoluna ellerimizde alışveriş poşetleriyle geçiyoruz:) Bu görkemli davetin Türkiye’den tek davetlisi olarak gitmek çok güzeldi benim için, Deichmann ailesine kocaman teşekkürler!

Eğer Hamburg’a yolunuz düşerse St. Michel’i, sadece pazar günleri açık olan Fishmarkt’ı, Alster gölünde tekne gezisi yapmayı, Empire Riverside Hotel’in 20. katındaki Twenty Up Bar’dan Hamburg’u izlemeyi ve St. Nikolai’nin cam asansörüne binmeyi unutmayın. Benim notlarım arasındaydı ama zaman yoktu, belki bir dahakine;)

hamburg (9) hamburg (8) hamburg (10) hamburg (15) hamburg (12) hamburg (11) hamburg (16) hamburg (18) hamburg (19) hamburg (20) hamburg (21) hamburg (22) hamburg (23) hamburg (17) hamburg (24) hamburg (25) hamburg (26) hamburg (27) hamburg (1) hamburg (2) hamburg (4) hamburg (3) hamburg (28) hamburg (29) hamburg (31) hamburg (30) hamburg (7) hamburg (6) hamburg (5) hamburg (32) hamburg (33) hamburg (34) hamburg (35) hamburg (36) hamburg (37) hamburg (38) hamburg (39) hamburg (40) hamburg (41) hamburg (42) hamburg (43) hamburg (44)