Chado çayı daha önce bir yerlerde muhakkak görmüşsünüzdür, birilerinden duymuşsunuzdur ya da bu hafta sosyal medyadaki paylaşımlarımı görüp artık biliyorsunuzdur:) Peki günlük yaşantımızda sudan sonra bu kadar sık içtiğimiz çay hakkında neden bu kadar az şey biliyoruz? Siyah çaydan sonra poşet çaylarla hayatımıza bitki çayları da girdi. Peki o poşet çayların içlerindeki çayın neye benzediğini, nereden geldiğini, nasıl yetiştiğini biliyor muyuz, ben kendi adıma cevap verebilirim ki hayır bilmiyordum. Belki de bu yüzden Chado’yla tanışınca, çaylarını deneyince, çay içmeyi bir seremoni haline getirince oldukça keyif aldığımı söyleyebilirim.

2007 yılında kurulan Chado, Japonca’da çayın hazırlanışından başlayarak sunuş ve içilmesini içeren tüm seremoniye verilen isimmiş. Ben çay seremonime pazartesi günü Monday Therapy’le başladım. Kafein içermemesine rağmen içeriğindeki bitkilerle enerji ve canlılık kazandırıyormuş. Ben de içtikten sonra haftaya oldukça enerjik başladığımı söyleyebilirim:) Sabah ayılmak için kahveye alternatif arıyorsanız Monday Therapy’i denemelisiniz.

Salı günü için tercihimi merakıma yenik düşerek çiçek açan çaydan yana kullandım. Yeşil çay yaprakları, yasemin ve gül çiçeğinin etrafına elle dikilerek elde ediliyormuş. Cam demliğe bir adet blossom tea atın ve yavaşça açılmasını seyredin. Yapraklar açılırken suya da tadını bırakıyorlar.

Çarşamba günü Taylan Kümeli’nin Chado için hazırladığı arınma serisinden #2 numaralı böbrek arındırma çayını denedim. İçindeki rezene ve zencefil ile rahatlatırken, karabaş otu ve kiraz sapının böbrekleri çalıştıran etkisini yansıtıyor ve vücudun daha az ödem yapmasına yardımcı oluyormuş. Tadı oldukça güzel, vücuda yararları da düşünülünce şu aralar bol bol içiyorum:)

Perşembe günü için ise tercihim Jasmine Pearls oldu. Kapağı açtığınızda önce yasemin kokusunu içine çekiyorsunuz sonra bir fincan sıcak suya 3 adet inci tanesi açıp yavaşça suda yapraklarının açılmasını izleyip lezzetli yeşil çayının tadına bakıyorsunuz. Sakinleştirici etkisini de kolayca hissedebiliyorsunuz.

Cuma akşamı içilen kokteyllerden sonra cumartesi sabahı arınma serisinden #1 numaralı karaciğer arındırma çayıyla güne başladım. İçeriğindeki deve dikeniyle vücudu güncellemeye yardımcı oluyormuş. Arınma çaylarının en güzel tarafı özellikle sıcak yaz günlerinde demledikten sonra soğutarak içine elma, limon, nane ve tarçın ilave ederek de içebiliyor olmak… Sağlıklı, katkısız ice tea!

Ben şimdilik Chado’nun 5 farklı çayıyla tanıştım ama daha tadılacak birçok çeşit, çaylar hakkında öğrenecek çok şey var. Siz de Chado’nun çaylarıyla kendi seremoninizi yaratabilirsiniz:) Chado ve çayları hakkında daha fazla bilgi için http://www.chado.com.tr/

chado çay chado çay chado çay chado çay