Amsterdam’da yemek kültüründen bahsetmek zor olsa da biz kaldığımız süre boyunca farklı, lokal, lezzetli, değişik mekanları ve tatları keşfetmekle meşgul olduk:) Gerek internet araştırmaları, gerek orada yaşayan arkadaşlarımızın tavsiyeleri ve tabi ki bizim keşiflerimizle işte Amsterdam’daki favori yeme-içme mekanlarımız…

Bu arada gitmeden önce telefonunuza offline harita indirip öncesinde gideceğiniz mekanları haritada pinleyebilir, dolaşırken rahatlıkla bulabilirsiniz;)

1- Cafe de Jaren {Nieuwe Doelenstraat 20-22}

Kanal kenarında oturup, keyifli bir kahve içmek için mutlaka uğrayın. Dilerim şansınıza hava güzel olur da dışarıda oturabilirsiniz, biz gittiğimizde biraz serindi. Kahvenin yanında atıştırmak için bir şeyler de istedik ama sanırım kahveyle yetinseymişiz daha mutlu olurmuşuz. İçi de oldukça ferah, barın önündeki karolar ise tam fotoğraflık:)

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (1) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (2) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (3) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (4) Processed with VSCOcam with a5 presetAmsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (5)

2- Lombardo’s {Nieuwe Spiegelstraat 50}

Amsterdam’da bolca sandviç kültürü var, neredeyse her mekanın menüsünde farklı ekmeklerle farklı şekillerde servis ediliyor. Şehirdeki en eski sandviççi ise Lombardo’s… Küçücük bir dükkan, içeride duvara dayalı barın kenarındaki 5 sandalyede yer bulabilirseniz oturuyorsunuz. Kapıdaki kuyruk hiç bitmiyor. Sandviçler oldukça büyük ve doyurucu. Hamburgerleri de güzelmiş ama denemedik, giderseniz bizim yerimize de bir deneyin bakalım nasılmış:)

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (6) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (7) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (8)

3- Cafe George {Leidsegracht 84}

Amsterdam’da yediğim en güzel kahvaltı ve en beğendiğim mekan desem abartmış olmam. Girer girmez mekanın atmosferi, yerdeki George yazıları, ferahlığı ve menüsüyle kalbimi çalmayı başardı:) Öğle saatlerinde mekana gittiğimizde sakin bir kalabalık vardı. İçerideki tek garson güleryüzüyle tüm masalara nasıl yetişiyordu anlamadık ama yemekler ve servis oldukça iyiydi. İki kişi kahvaltı için 30 euro verdik. Kahvaltıya olmadı bir kahveye mutlaka gidin derim.

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (9) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (10) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (11) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (12) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (13) Processed with VSCOcam with a6 presetAmsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (14)

4- Winkel {Noordermarkt 43}

Amsterdam’ın meşhur apple pie’cısı. Kim Amsterdam’a gittiğimizi duysa mutlaka gidin dedi, biz de gittik ama beğenmedik maalesef. Yine de gitmişken uğrayıp tadına bakın derim ama çok bi özelliği olmadığını düşünüyorum.

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (17) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (18)

5- Cafe ‘t Smalle {Egelantiersgracht 12}

Kanal kenarındaki en keyifli mekanlardan birisi… Suyun yanındaki masalardan birine oturup bir kadeh içki söyleyin ve tadını çıkarın. Bu arada söylemeden geçmeyeyim mekanların çoğu Anne Frank’in evinin yakınlarında yürüme mesafesinde… Birbirleri arasında kolaylıkla yürüyebilirsiniz. Biz 5 gün boyunca her yere yürüdük:)

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (22)

6- Gollem {Raamsteeg 4} & Bo Cinq {Prinsengracht 494}

Amsterdam’daki bira kültürünü denemek ve gözlemlemek için doğru adres! Minicik mekanda, sıkışık masalarda iş çıkışı Amsterdam halkının nasıl sosyalleştiğini öğrenebilir ve farklı farklı biraları deneyebilirsiniz. Bo Cinq ise daha şık kokteyller deneyebileceğiniz cool bi mekan, görmenizde fayda var.

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (23) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (24) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (25) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (26)

7- De Bakkerswinkel {Warmoesstraat 133}

Amsterdam ekmek ve sandviç konusunda iyi demiştim ya burası da kişleri ve sandivçleriyle uğrayabileceğiniz keyifli bir mekan. Red Light civarında, kilisenin arka sokaklarında…

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (27) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (28) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (29)

8- Vleminckx {Voetboogstraat 31}

Amsterdam’da sokaklarda herkes ellerinde patates kızartmalarıyla dolaşıyor ama siz her gördüğünüz patatesçiye gitmeyin, bu işin ustası Vleminckx’e gidin:) 1887’den beri aynı yerdeki minicik dükkanda patates kızartması yapıyorlar. Sokağın başına geldiğinizde önündeki kuyruktan nerede olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Soslarını, büyüklüğünü seçip elinize alıp gidiyorsunuz, sonra bir kanal kenarına oturup tadına doyamıyorsunuz. Mutlaka uğranılası…

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (30) Processed with VSCOcam with a6 presetAmsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (31)

9- Double Tree Hilton Sky Lounge {Oosterdoksstraat 4}

Amsterdam’da güneşi tepeden batırıp, şehri izlemek için en güzel lokasyon… Chill müzik, güzel bi kokteylle iyi gidiyor.

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (32) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (33) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (34) Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (35)

11- Greenwoods {Singel 103}

Cafe George’tan sonra Amsterdam’daki en keyifli kahvaltımızı Greenwoods’ta yaptık. Yaklaşık yarım saat masa beklesek de kanal kenarındaki masalara oturup sipariş verdikten sonra herşeyi unutuyorsunuz. Yemekler güzel, ortam keyifli, kanaldan tekneler geçiyor, biraz da güneş varsa işte o zaman Amsterdam’ın keyfi çıkıyor. Sodalı ekmeklerinden mutlaka deneyin.

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (42)

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (43)Processed with VSCOcam with c2 preset

Listeyi biraz daha uzatmak gerekirse;

12- Castell {Lijnbaansgracht 252-253-254}

Amsterdam’ın steakçileri meşhur, Castell de onlardan biri… Orada yaşayan arkadaşlarımız davet etti. Konsept bildiğimiz restoranlardan biraz farklı. Yemekler tepsilerde kucaklara servis ediliyor ve o şekilde koltuklarda yiyorsunuz. Ben normalde steak pek sevmem ama gerçekten güzel pişmiş ve lezzetliydi. Rezervasyonsuz gitmeyin. Loetje de yine iyi steak restoranlarından biriymiş. Bir de kaburga yemek için Cafe de Klos’u önerdiler. Eğer denemek isterseniz aklınızda olsun.

13- Toos & Roos {Berenstraat 36}

Brunch’a gidebileceğiniz, leziz sandviçlerini yiyebileceğiniz başka bir mekan. İçerisi minik, kapısının önünde de kanala karşı oturabileceğiniz masaları var. Bir de çorbaları çok lezzetli. Biz oldukça memnun ve karnımız tok ayrıldık:)

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (45)

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (46)

14- Lanskroon {Singel 385}

Amsterdam’ın tarihi pastanelerinden biri… İçeriye girince tabelalarından, sandalyelerinden anlıyorsunuz zaten:) Yine bir Amsterdam klasiği olarak içeride çok az masa var, şansınıza biri kalkarsa oturuyorsunuz. Tatlıları ve Amsterdam’ın meşhur Stroopwaffle’larını burada yiyebilirsiniz:)

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (47)Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (48)

15- Ijscuypje Icecream & Waffle

En güzel taze wafflelar ve çeşit çeşit dondurmalar için ise kendisini şiddetle önderirim. Sokaklarda mutlaka karşınıza çıkıyor. Bizim kaldığımız yerin çok yakınında vardı ve dayanamayıp sabah akşam yiyordum:) Sizin de yol üstünde karşınıza çıkarsa mutlaka deneyin.

Amsterdam_yeme_içme_rehberi_nereyegitsek_gamzebiran (44)

 

Ve son olarak iki tane de Amsterdam’a özgü legal önerim var:)

Dampkring  {Handboogstraat 29}

Ocean’s 12 filminin de geçtiği meşhur coffee shop. Amsterdam’daki dükkanlarda eğer coffee shop yazıyorsa bilin ki orası kesinlikle kahveci değil:) Zaten şehrin her yerinde Bulldog’ları göreceksiniz, onlar çok turistik. Burası ise daha lokal ve ürünleri daha iyi. Sarılı olarak sigara şeklinde, hafif ya da sert seçenekleriyle alabiliyorsunuz.

Tatanka Smartshop {Korte Leidsedwarsstraat 151-A}

Eğer mantar deneyecekseniz de bizim de tavsiye üzerine gittiğimiz bu dükkanı öneriyorum. Şehrin her tarafında uyarı levhaları var, bilmediğiniz yerlerden ve kişilerden almayın diye. Gerçekten bu konuda dikkatli olmak gerek. Hem doğal hem de sizi her konuda uyarıyorlar, dilerseniz etkisini kesmek için bir de mushroom stopper alabilirsiniz. En hafifi Mexicana, sadece güldürüyor, mutlu ediyor ve renkleri muhteşem gösteriyor.

_MG_9493

Daha bir çok mekana gittik ama bunlar en çok beğendiklerim ve tavsiye edeceklerim… Sizin de eğer Amsterdam’da gidip beğendiğiniz mekanlar, eklemek istedikleriniz varsa yorumlarınızı bekliyorum:)